Altın Fiyatı Düştü

0
612
Altın Fiyatı Düştü

Altın, Türkiye gibi dünyada birçok ülkede yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Global bir ağa sahip olan bu kıymetli maden ONS değerinden fiyatlandırılmaktadır. Bu nedenle başta FED olmak üzere, dünyanın en büyük ekonomileri altın fiyatlarını şekillendirmektedir. Altın fiyatı düştü. Hafta başına göre ons değeri cuma günkü kapanışa göre %1.7 değer kaybetti.

Altın Fiyatı Düştü

  • Güçlenen dolara karşı, altın kazancını korumayı başarmıştır.
  • Altın hâlâ temel göstergenin üzerinde hafta sonuna yaklaşıyor.
  • Wall Street altın fiyatını desteklemektedir.

Altın fiyatları perşembe günü hafif düştü. Çünkü ABD Doları hafta boyunca zayıflığı öngören forex piyasasında bir miktar güç kazandı. Para birimindeki bu hareket, Hazine verimindeki artışla birleştiğinde; altın fiyatlarının çok günlü pozitif bir koşuyu kırdığı anlamına geliyordu. Bu koşu, değerli metali 1800 doların oldukça üzerine taşımıştır. Ancak Cuma günkü seansın erken saatlerinde bu önemli psikolojik işaretin hemen üzerinde kalmaya devam ediyor. Küresel hisse senetlerinde yaşanan yüksek dalgalanmalar yatırımcıların risk iştahını baskılarken altın fiyatlarını desteklemeye devam ediyor.

Son 1 Yıllık Altın Grafiği

Son bir yıl içerisinde altın fiyat (ons) grafiğini aşağıdaki grafikten inceleyebilirsiniz.

Pozitif Altın Momentumu Durduruldu

Altın fiyatları, dünkü işlem seansında trend tersine dönmeden önce art arda üç gündür yükseliyordu. Gerileme, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırımı açıkladığı ve ECB’nin politikasında değişmeden ekonomik destek seviyelerini kademeli olarak düşürmeye devam ettiği bir günde, diğer küresel tahvil getirilerinin yanı sıra ABD 10 yıllık getirisinin yükselmesiyle geldi.

Temeldeki bu hareketler, son aylarda sergilenen ABD Doları gücünün yeniden kazanılması anlamına geliyordu. Daha güçlü bir USD, özellikle yükselen bir getiri ortamıyla eşleştirildiğinde; genel olarak altın veya değerli metaller için iyiye işaret değildir. Bu dalgalanma, diğer para birimlerinde satın almayı daha pahalı hale getiriyor. Bu nedenle artan getiri, birçok yatırımcı için temel bir varlık olarak altına sahip olmanın çekiciliğini ortadan kaldırıyor.

Düşüşe Rağmen Fiyat Sabit Kalıyor

Altın için geçerli olan olumsuz faktörlere rağmen, güvenli liman metali hala 1800 dolarlık kilit psikolojik işaretin üzerinde kalmayı başardı. ABD özel sektöründen hafta başında gelen hayal kırıklığı yaratan rakamlar, altının son 12 ayda önemli ölçüde kıramadığı fiyatın üzerine haftalık en yüksek seviyesine çıkmasına yardımcı oldu.

Özel maaş bordroları Ocak ayı için 301.000 azaldı. Bu, analistlerin beklediğinden daha fazlaydı ve altın fiyatında haftalık bir zirveye yol açtı. Bu aynı zamanda 2020’nin sonundan bu yana yayınlanan ilk negatif rakamdı. Veriler, aynı zamanda zayıflayan Dolar da dahil olmak üzere diğer konuların değerli metal fiyatlarındaki büyümeyi desteklediği bir zamanda, aralık ayının çok olumlu kazanımlarından büyük bir düşüş oldu.

Hisse Senedi Satışları Kıymetli Metalleri Daha Fazla Teşvik Edebilir

Emtia haberlerindeki bir diğer büyük konu da Wall Street ile ilgili. Piyasada güvenin yüksek olduğu dönemlerde; altın ve diğer değerli metallere yatırım yapmak genellikle çok az düşünülmektedir. Bunlar, piyasa kazanç sağladığında genellikle muhafazakar seçenekler olarak kabul edilmektedir.

Ancak mevcut dönem, günlük bazda büyük bir oynaklık görüyor. Bu, bazı yatırımcıları güvenli liman olarak altına geri itebilmektedir. Dolayısıyla Cuma gününe doğru hafif düşüş gösteren gümüş, platin veya paladyum piyasalarında da benzer bir zincirleme etkisi yaratabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın