İstihdam Verileri Sonrasında Altın Değer Kaybediyor

0
348
İstihdam Verileri Sonrasında Altın Değer Kaybediyor

İstihdam Verileri Sonrasında Altın Değer Kaybediyor. Pandemi ile ciddi bir şekilde değer kazanan altın, piyasalarda gücünü azaltmaya devam etmektedir. Dünyada en çok altın rezervlerine sahip olan; Hindistan ve A.B.D verilerine önceki yıla göre değer kaybettiğini görmekteyiz. Yaşanan gelişmelere bir göz atalım.

İstihdam Verileri Sonrasında Altın Değer Kaybediyor

  • Sağlam İş Verileri Altını Düşürüyor
  • Oran Artışları ve Olumlu Duygu Baskıyı Arttırıyor
  • Diğer Kıymetli Metaller de Düşüyor

Emtia haberlerinde, altın fiyatları haftalık düşüş kaydetmek için Cuma günü düştü ve günü 1.920$’a yakın kapattı. Bu, spot altında günlük %0.7’ye yakın bir düşüş ve haftada neredeyse %1.5 daha düşük bir hareketti. ABD’den gelen güçlü iş verilerinin hafta sonunda belirli bir faktör olmasıyla birlikte, hareketi oluşturmak için bir dizi faktör bir araya geldi. Aynı zamanda yükselen kur ortamı ve piyasa havasının pozitife dönmesi altını baskı altına aldı. Diğer değerli metaller, özellikle Cuma günü haftayı düşüşle bitirmek için benzer bir baskı hissetti.

Güçlü İstihdam Rakamları Altın Ağırlıklı

Cuma günü yayınlanan güçlü NFP rakamları, altının düşüş hareketini hızlandırdı. Kıymetli metal, Çalışma ve İstatistik Bürosu’ndan alınan bu rakamlar işsizliğin %3,6’da, beklenen %3,7’den daha düşük olduğunu gösterdiğinden, günü neredeyse %1 aşağıda tamamladı. Mart ayı için 431.000 maaş bordrosu eklendi. Bu, analistlerin 490.000’de beklediğinin biraz altında, ancak yine de güçlü ve iyileşmekte olan bir iş piyasasına işaret ediyor.

Bu verilerin sağlam yapısı, ekonominin yeniden ayağa kalktığı yönündeki olumlu havayı devam ettirdi. Bu, altın ve diğer değerli metallerin geleneksel güvenli limanından uzaklaşmaya neden oldu. ABD Doları da hafta boyunca bazı ilk zayıflık belirtileri gösterdi. Yaklaşık %1’lik bir geri çekilme 1.920$ civarına gerilemesi; altının bu pozitif momentumun baskısını hissetmeye başladığının kanıtı.

Ons Altın Grafiği

Son bir yıla göre ons altında yaşanan fiyat hareketliliğini aşağıdaki grafiğe göre değerlendirebilirsiniz.

Agresif Fed Altın Potansiyelini Sınırlandırabilir

Beklenenden daha olumlu istihdam verileri, Fed’in faiz artırımlarını daha agresif bir şekilde sürdürmesini daha olası kılıyor. Devam eden Rusya – Ukrayna durumuyla ilgili daha önce bazı şüpheler vardı. Ancak bu aynı zamanda doğru yönde ilerliyor gibi görünmektedir.

İşsizliğin iki yılın en düşük seviyesi, bazı analistlerin bir sonraki hamleleri olarak Fed ve Jerome Powell’dan faiz oranlarında 50 baz puanlık bir artış beklemesine yol açtı. Böyle bir hareket, altının yukarı yönlü hareketini muhtemelen daha da azaltacak önemli bir oran artışını temsil edecektir.

Diğer Kıymetli Madenlerde de Düşüş

Altın fiyatları Cuma günü önemli ölçüde düşerken, düşüş yaşayan tek değerli metal onlar değildi. Kıymetli metallerde en çok kaybeden gümüş fiyatları oldu. Bunlar, 25 doların üzerinde olmalarına rağmen, gün içinde %1,5’e yakın düştü. Dolayısıyla Platin fiyatları da yaklaşık %0,5 düşerek 1.000$ işaretinin altına düştü.

Günün nispi aykırı değeri, %0,5 kazançla 2,260 doların üzerinde bitirmek için paladyum oldu. Önümüzdeki haftanın odak noktası, her ikisi de emtia fiyatlarını her iki yönde de hareket ettirme yeteneğine sahip olan Fed ve özellikle jeopolitik olacak.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın