TRIX Göstergesi Nasıl Kullanılır?

0
469
TRIX Göstergesi Nasıl Kullanılır?

Forex işlemlerinde teknik analiz için bir takım göstergeler (indikatör) kullanmaktayız. Doğru veri akışı için kullanılan bu göstergeler birçok profesyonel yatırımcı için oldukça önemlidir. Bu makalemizde, TRIX Göstergesi Nasıl Kullanılır? Dikkat etmemiz gereken tüm detayları öğreneceğiz.

TRIX Göstergesi Nasıl Kullanılır?

Üçlü Üstel Hareketli Ortalama (TRIX) göstergesi iki yönlü bir göstergedir. Hem momentum osilatörü hem de trendi takip eden bir araç olarak işlev görür. İkincisi gibi, fiyat momentumunun gücünü ve yönünü gösterir. İlki gibi, bir fiyat tablosunda aşırı satım veya aşırı alım seviyelerini belirtmek için kullanılmaktadır. Sadece kendi zaman diliminden daha uzun süren trendleri hesaba kattığı için, ana fiyat trendlerini vurgulaması ile bilinmektedir.

TRIX Göstergesi Nasıl Hesaplanır?

Özünde, bu gösterge üçlü bir Düzleştirilen Üstel Hareketli Ortalamadır. Bunun anlamı, bir EMA’nın EMA’sının EMA’sı olmasıdır. Genellikle bir EMA, hesaplamasında gecikmeyi neredeyse tamamen ortadan kaldıran en son verilere öncelik verir. Ancak bir EMA’yı düzelttiğinizde gecikme meydana gelir ve onu her düzelttiğinizde fiyatın gerisinde kalır.

10 dönemlik bir TRIX hesapladığımızı varsayalım. Bu konuda nasıl gidileceği aşağıda açıklanmıştır:

  • Adım 1: Kapanış fiyatlarını kullanarak 10 dönemlik bir EMA hesaplayın.
  • Adım 2: Adım 1’de elde edilen sonucun 10 dönemlik EMA’sını alın.
  • Üçüncü adım: 2. adımdaki sonucun 10 dönemlik EMA’sını alın.
  • Son adım: 3. adımda elde edilen üçlü düzgünleştirilen EMA’nın %1’lik değişimini elde ederek TRIX’i hesaplayın.

Sonuç, sıfır çizgisinin üstünde ve altında salınan oldukça düzgün bir çizgi olmalıdır. Sonuç olarak, bu çizgi pozitif ve negatif bölgeler arasında salınacaktır.

TRIX Göstergesi Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirtildiği gibi, TRIX’in iki işlevsel yeteneği vardır. Takip eden trendlerde TRIX pozitif bölgede dalgalanıyorsa bu fiyatların yükseliş trendinde olduğu anlamına gelir. TRIX çizgisi pozitif bölgede olduğunda boğaların üstünlüğü vardır. Aynı şekilde değerinin negatif bölgede olması fiyatların düşüş trendinde olduğunu ve ayıların üstün olduğunu gösterir.

TRIX ayrıca potansiyel tepe ve dip noktaları işaretlemek için bir osilatör olarak da çalışır. Aşırı pozitif seviyelere ulaştığında, yaklaşan bir gerileme anlamına gelebilecek aşırı alım koşullarını ifade eder. Negatif bölgedeki uç noktalara çarptığında aşırı satım koşullarını ifade eder. Bu, yaklaşan bir yükselişin tersine çevrildiğinin bir işareti olabilmektedir.

Grafikten Sinyaller Nasıl Alınır?

Sıfır Çizgisini Geçmek; Daha önce de belirtildiği gibi, TRIX pozitif bölgedeyken, negatif bölge düşüş momentumunun kazandığı anlamına gelirken, momentumun boğalara doğru eğildiğini gösterir. Bu nedenle, gösterge sıfır çizgisini aşağıdan geçtiğinde, bu piyasa duyarlılığında bir kaymanın işaretidir. Bu noktada, yatırımcılar fiyatlar büyük olasılıkla toparlanacağı için uzun pozisyonlar açabilirler.

Alternatif olarak, yukarıdan sıfır çizgili bir kesişme, azalan bir yükseliş momentumunu ve onun yerine güçlenen bir düşüş hissini gösterir. Gösterge yukarıdan bu çizginin altına düştüğünde, yatırımcılar ortaya çıkan düşüşten yararlanması için kısa vadeli işlemler açmaya çalışacaklar.

Bir Sinyal Sattını Geçmek; Bu göstergenin doğruluğunu ayarlamak için yatırımcılar genellikle TRIX ile birlikte bir sinyal hattı kullanır. Bu sinyal hattı esasen TRIX’in Hareketli Ortalamasıdır. Bu nedenle bu sinyal hattı onun gerisinde kalma eğilimindedir.

Göstergemiz bu sinyal çizgisini geçtiğinde sinyaller alınır. Bu sinyal çizgisinin üzerindeki bir kesişme, bu kesişimi takiben fiyatlar yükselmeye başladığından, satın alma sinyalleri verir. Benzer şekilde, sinyal çizgisinin altındaki bir çarpı, fiyatların düşüşe geçtiğini ve bu da satış sinyalleri verdiğini gösterecektir.

Bu sinyaller hem trend hem de konsolide piyasa dönemlerinde faydalıdır. Piyasa trend halindeyken, sinyal hattının geçilmesi, fiyat düzeltmesinin sona erdiğini ve hakim trendin yeniden başladığını gösterir. Konsolidasyon sırasında TRIX, destek ve direnç seviyelerinin şu anda tutulduğunu göstererek sinyal hattının etrafında gezinir.

Fiyattan Sapma; Fiyat yükseliş eğilimindeyken TRIX çizgisi aşağı yönlü olduğunda, bu genellikle düşüş eğilimidir. Çoğu zaman, fiyatlarda bir düşüşten önce gelir. Benzer şekilde, fiyatlar düşüş eğilimindeyken, TRIX göstergesi yükselişteyse, gelen bir yükselişin tersine döndüğünü gösterir.

Diğer Göstergelerle Kombinasyon

TRIX’ten elde edilen sinyaller işlemlerde faydalı olabilmektedir. Ancak diğer göstergeler tarafından onaylanırlarsa başarı şansları önemli ölçüde artar. Bu nedenle çoğu yatırımcı bu göstergeyi RSI ve MACD gibi diğer osilatörlerle birleştirir.

TRIX + RSI

Aşağıdaki örnekte, RSI’nin EURUSD çifti için aşırı alım koşulları kaydettiği 30 Temmuz’daki giriş sinyalini görebiliriz. Kısa bir süre sonra, TRIX de aşırı satın alındı ​​ve ardından düşüşe geçti. Bu, kısa pozisyona girme sinyalini doğruladı.

TRIX Gostergesi Nedir?

11 Ağustos’ta RSI, yükseliş trendine girmeden önce bir süreliğine aşırı satıldı. Benzer şekilde, TRIX göstergesi de dibe vurdu ve döviz çiftimizin gerçekten aşırı satıldığını doğruladı. Bu bizim kısa çıkışımızı doğruladı. Bu tahmine uygun olarak, fiyatlar kısa bir süre sonra yükselişe geçti ve düşüş eğilimimizin sonunu işaret etti.

TRIX + MACD

Aşağıdaki örnekte, 16 Haziran’da kırmızı sinyal çizgisinin altında MACD çarpı işaretinin ilk düşüş bayrağımızı verdiğini görüyoruz. Kısa bir süre sonra TRIX çizgisi düştü ve sıfır çizgisinin altına düştü. Bu, kısalma sinyalinin bir onayıydı.

TRIX indikatörü Nedir

21 Temmuz’da TRIX göstergesi, CHFJPY çiftinin aşırı satıldığını gösteren bir çukura ulaştı. Ayrıca MACD, düşüş trendimizin sonunu doğrulayan bir yükseliş geçiş modeli yaptı. Bu, pozisyonlarımızı kapatmanın ve kâr elde etmenin işaretiydi.

Özetle TRIX Göstergesi Nasıl Kullanılır?

TRIX göstergesi, trend takip eden bir araç ve bir osilatör olarak kullanılabilmektedir. Sıfır çizgisini geçerek, bir sinyal çizgisi ile geçişler yaparak veya fiyat ile sapmalar yaparak sinyal verir. Artan sinyal doğruluğu için bu gösterge genellikle RSI veya MACD ile işbirliği içinde kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın